gloIN Nedir ?

Dünyadaki Yenilikler Ve Başarı Hikayeleri Hakkında Toplanmış Veya Üretilmiş Konuları Barındıran Bir Bilgi Bankasıdır.

29 Haziran 2011 Çarşamba

Müşteriler Cüzdanlarını Ne Zaman Kapatır ?


Kriz dönemlerinde paniklemek kolaydır . Müşteriler cüzdanlarını kapatır ve satışlar düşmeye başlar . Böyle dönemlerde yöneticiler daha fazla hata yapmaya başlarlar .

Tekrarlanan İşten Çıkarmalar

Hiçkimse işten çıkarmanın kolay olduğu bir şirkette çalışmak istemez . En büyük zararsa moraller üzerinde oluşur . Tekrarlanan işten çıkarmalar gerçekleştiğinde çalışanlar bir sonraki adımda sıranın kendilerine geleceğini düşünür .

Bir şirket son yirmi yılda sürekli bir küçülme dalgası içindeydi . Çalışanlar arasında ise istifa oranı yüksekti .

Başka iş bulan çalışan istifa ediyordu . Hiç kimse belirsiz bir ortamda uzun süre çalışmak istemez .

Fiyatları Düşürmek

Fiyatları indirmek müşterilerle uzlaşmaktan farklı etkiler yapabilir .Uzun vadede müşteri gözünde ürünün değerini değiştirir .

Onun yerine müşterinin daha kolay ulaşmasını sağlamak , pazarlama çalışmaları , müşteriye katkısının vurgulanması daha anlamlı olabilir .

Doksanların sonunda bir ünlü bir gıda firması fiyatlarını düşürerek büyük marketlerde satışa başladı . Satışları arttı . Diğer bir çok markanın dörtte biri fiyata inmişti . Karlılığı ise ortadan kalkmıştı . Birkaç yıl sonra battı .

Çalışanlarla İletişimsizlik

Yöneticiler azıcık bir bilginin bile uzun yollar katettiğini çoğu zaman unuturlar .Çalışanların şirkette neler olduğunu anlamalarına izin verin . Aksi durumda dedikodular devreye girer .

Bir finansal hizmet şirketi eleman çıkartacaktı , fakat bunu önce çalışanlarına bildirmedi .Sonuçta insanlar bu durumu başkalarından öğrendi .Eğer haber kötüyse bir çok şirket bunu çalışanlarına bildirmek istemez . Bu klasik bir yanlıştır .

Kısa Dönemli Finansal Sorunlara Düşük Tolerans Gösterilmesi

Sıkıntı olmadan kazanç olmaz .Genelde Ar – Ge harcamaları kısılır .Geleceğe yatırım yaptıysanız , eninde sonunda finansal sonuçlar iyileşecektir .

İkibinbir durgunluğunda yıllardır büyüyen bir firma satışlarının düşmeye başladığını görünce çalışanlarının maaşlarını düşürüp , müşteri hizmetlerini daralttı . Bu durumsa müşterilerin hoşuna gitmedi çünkü şirket müşterilere önem verdiğinden dolayı ilgi görüyordu .

kaynak:btnet

20 Haziran 2011 Pazartesi

Durgunluk Dönemleri İş Fırsatı mıdır ?


Ekonomik kriz dönemleriyle yenilikler birbirlerine zıt kavramlarmış gibi görünse de gerçekte tam olarak birbirlerini bütünlerler .

İş modellerinde yeniliklerin başarılı olabilmesi oldukça zordur .

Şirket organizasyonunun bir çok bölümünü etkilerler , doğru organizasyonel yapı gerektirirler , yapılmasının acil olduğunu çağrıştırırlar .

Yukarıda belirtilen tüm şartların kriz dönemlerinde başarılı olabilmesi daha kolaydır .

Ekonomik olumsuzlukların ortaya çıktığı süreçlerde herkes hızla bir şeyler yapması gerektiği hissine kapılır .Şirketin ayakta kalmasının gündemde olduğu bir dönemde çalışanlar yeniliklere daha az direnç gösterir .

Şirketin geleceğine yönelik pozisyon almak için bu bir fırsattır .

Bu konuda yapılacaklar nelerdir ?

Yönetim kurulu yöneticilere iş modeli yeniliğinin araştırılması için talimat vermelidir .

Yaygın bir şekilde çalışanların yer aldığı disiplinli ekipler kurulmalıdır .

Çalışmada yalnızca yöneticiler değil herkes aktif olmalıdır .

Yenilik modeli müşterileri de kapsamalıdır .

Mevcut iş modelinden de bölümler alınabilir .

Proje ekiplerinin rahat çalışabilmesi için ferah çalışma alanları ve tahta , projeksiyon makinesi gibi gerekli ekipmanlar sağlanmalıdır .

kaynak:businessmodeldesign

6 Haziran 2011 Pazartesi

Restoranlardaki Yenilikler


Menüleri ipad üzerinden seçtiğiniz , ödemeyi ipad üzerinden yaptığınız bir restoranda yemek yediniz mi ?

Amerikada son altı ayda böyle restoranların sayısı artmaya başladı . Bone’den Richard bu sayede satışlarının yüzde yirmi arttığını belirtiyor .

kaynak:ustoday