gloIN Nedir ?

Dünyadaki Yenilikler Ve Başarı Hikayeleri Hakkında Toplanmış Veya Üretilmiş Konuları Barındıran Bir Bilgi Bankasıdır.

1 Aralık 2007 Cumartesi

Bilişim ‘de Megatrend Öncüleri Aranıyor

IT sektöründe yıkıcı yenilikler nerede ve ne zaman gelecek ?

Büyük resme kim bakıyor ?

20 ,30 hatta 50 yıl sonraki IT uygulamalarını hayal etmeye çalışın.


Beni şaşırtan birisi var , adı Stanford Ovshinsky ,84 yaşında ve 40 yılını teknoloji hakkında kovalamacayla geçirmiş.

Ovshinsky zamanını güneş enerjili ,silikon bazlı kimyasal güçle çalışan çatı malzemeleri , büyük makineler dizayn ederek geçirmiş fakat o ve yatırımcılar onyıllarını boşa geçirmişler ,çünkü güneş enerjisi ekonomik bulunmamış ve potansiyel müşteriler diğer teknolojileri kullanmışlar.

Günümüze geldiğimizde Ovshinsky ‘nin tasarladığı gerçekleşmiş ve alternatif enerji arayışından dolayı özellikle Avrupa ‘dan yoğun talep görmüş .

Bu hikayede bazı şeyler beni çok etkiledi .Bir tanesi uzun dönem IT sektöründe birilerinin benzer direnmeleri , piyasanın geniş çaptaki eğilimlerine sistematik olarak karşı giden yatırımcılarda eninde sonunda büyük etki yapar mı ?

Bir diğeri Ovshinsky bir Amerikalı fakat icadını talep edenler özellikle Alman olmak üzere düşük güneş enerjisi seviyesine sahip Avrupalı .Ovshinsky öncülük etti .

Bilişimdeki global Pazar talebiyle oluşabilecek pazarların alt üst olması durumu karşısında şaşırmayın. Etkileri yalnızca Amerikadaki gibi olmayabilir.

Sonuçta bu örnek bana yenilik yaratıcılarının vizyona ihtiyacı olduğunu ,büyük resme bakması gerektiğini hatırlattı.

Ovshinsky onyıllar öncesinde dünyanın bu tür bir enerjiye ihtiyacı olacağını gördü.

IT ‘de yıkıcı yenilikler yaratmak isteyenler kendilerine megatrendleri ve büyük resmi sürekli hatırlatmalı .


Örneğin Amerika ‘da nüfus 300 milyona erişti açıklaması sağlık sektörü ve kaynakların tüketilmesi konularında bazı şeyler hatırlatmalı.IT bunun üstesinden gelecek .Gartner ayrım algılama ve kontrol etme teknolojilerini belirtir . Örneğin gelecekte nufus artışının desteklenmesi hasta ve yaşlılarla ilgili konuları veya suyun verimli kullanımını düşündürür mü ?

Ovshinsky halen ayrışmayı kontrol etme buluşu üzerinde çalışmaktadır.

Gartner ‘ın ‘’ Ortaya çıkan trendler yıkıcı yenilikler getirir ‘’ düşüncesi .

Gelişen ekonomilerdeki Bilişim çözümleri alışılmış sistemin tersi olarak kurulu pazarları yıkacak .Bu durumda gelir seviyesi düşük müşteriler firmaları yeniden düşünmeye ,yeniden ürün inşasına ve dizaynına zorlayacak .

Örneğin MIT ‘nin 100 dolarlık laptop konsepti

Brezilya ,Rusya ,Hindistan ,Çin gibi gelişmekte olan ülke pazarlarının sürekli olarak yaratıcılığa ve başlıca varsayımların tekrar düşünülmesine ihtiyacı bulunmakta .

Tahminimiz , Bilişim yeniliklerinin semeresini 40 yıl daha Amerikanın alamayacağı yönünde , yapabilmesi ancak tüm bu unsurları gözönüne alabilmesine bağlı olacak .

kaynak :info world

Hiç yorum yok: