gloIN Nedir ?

Dünyadaki Yenilikler Ve Başarı Hikayeleri Hakkında Toplanmış Veya Üretilmiş Konuları Barındıran Bir Bilgi Bankasıdır.

24 Ekim 2007 Çarşamba

Bir Hikaye

Kuruluş Tarihi : 2001
Sektör : Finansal Ürünler
2006 Yılı İtibariyle Son 3 Yıllık Büyüme : % 5,629
2005 Yılı Karı : 34,8 milyon USD
Çalışan Sayısı : 38

Firma başarısını Tim ‘den ( 66 ) dinleyelim ,

Mühendislik ailemizin genlerinde var .Büyükbabam Lincoln ‘ un baş mühendisiydi ,

Mühendislik eğitimi sonrası tüm girişimcilik eğitimimi Harvard Business School ‘da aldım.

Hedefim teknik alanda girişimcilikti , Hayatım boyunca müşterilerimin giderlerini nasıl azaltabilirim diye düşündüm .

İlk olarak Soğuk Savaş Bilgi Teknolojileri konusunda bir firmada çalışmaya başladım .Bu şirketteyken apandisit ameliyatı oldum ,bir süre işe gidemedim ,o arada benim projem laboratuardan çalındı .1965 ‘te ayrıldım .

Bu benim kendime ait olmayan bir firmada ilk ve son çalışmamdı .

Bir politikacı arkadaşım spesifik seçmenlere çok sayıda mektup gönderebilecek bir fikir istedi ,Amaçlanan mektupları hazırlamak için bilgisayar kullanabileceğimi düşündüm .4 arkadaş bir şirket kurduk.

İlk önce pazarı nüfus istatistikleri ve satınalma potansiyeli konularında segmentlere ayırdık . Ayrıca mektupların yerine ulaşması konusunda önemli sorunlar olduğunu gördük.Gönderilerin % 70 ‘i adrese ulaşıyordu , nedeni adresleri yazanlar düşük maaşlı ve yetersiz ingiliceye sahip çalışanlardı .Bu sorunu bilgisayarla çözebilirdik .Yaptık ve % 92 üzeri teslim oranına ulaştık. Harvard B. S. ‘den Amerikan Posta Servisinde üst düzey bir görevde çalışan bir arkadaşım bir fikir verdi. Mektupları ayrı ayrı postalamak yerine belli rotalara koli ile gönderip dağıttırabilirsek mektup maliyeti 9,6 cent ‘den 4,0 cente inecekti.Hemen uyguladık .8 ay sonra Amerikan Posta serviside böyle bir sistem uygulamaya başladı .1977 ‘de şirketi satıp bir Katalog Firması satın aldım .Bu işte her bir katalog ödeme sistemi sorunlarından dolayı cironun % 2 ‘si kadar ilave maliyete sahipti ,Bunu % 1 ‘e indirdik.

İlk Litle & Co 1986 ‘da faaliyete başladı .1,6 milyon USD kredi aldık , Faaliyet konusu katalog satışlarında ödeme sistemiydi.

Burada başlıca şunları yaptık ;

Adres ayrıştırımında Visa ile çalıştık ,Çünkü Fatura adresleriyle ,doğru kimlik adresleri aynı olmalıydı .

Diğer bir konu faturaların taksitlendirilmesi ,Visa buna karşı çıktı ,faiz satıcıdan çıkmayacaktı ,kendisi üstlenecekti .Biz bir rakibinin faiz talep etmediğini ,bu durumda cirolarının artacağını belirttik , 6 hafta sonra Visa bunu yapabileceğini bildirdi.

Bu da diğerleri gibi benim ahmakça fikirlerimden biriydi , diğer yandan ilginçti ,Sonrasında Visa ‘nında fikri olmuştu .

1995 ‘ te firmayı 80,000,000 USD ‘ye First USA ‘ ya sattım. Fakat ismimi satmadım ,onlar Payment Tech adını aldılar.

2001 ‘de bu firmam faaliyete başladı ,

Başarıya ulaşmak için 4 şeyi bilmeliyiz.

1 . İyi bir ekip , Rakiplerimiz teknik çalışmıyor .oysa yaptığımız iş çok teknik ,

2 . Biz pazarı tanıyoruz . Onlar yalnızca bankalarla konferanslara gidiyor. Biz pazarın içindeyiz ,konferansları ise internetten yapıyoruz.

3 . Biz Visa ve Mastercard düzenlemelerini biliyoruz .

4 . Riski yönetmeyi biliyoruz .


Oğlum Tom 6 yıl başarılı bir Venture Capital firmasında çalıştı , Geçen yıl İş Geliştirme Başkan Yrd . olarak bize geldi .Bir süre önce ‘’ Artık Tom ‘ un CEO olma zamanıdır ‘’ dedi bizde yaptık .

Bu yıl benim için hiçde kritik değil ,Artık seminerlerdeyim ,Visa , Mastercard ,iş ortağı bankalarla neler yapılabilir onları anlatıyorum .

İnsanlar beni çılgın bulabilir , Ama ben bu şekilde iş yapmayı seviyorum .

Hiç yorum yok: